Domluva

Po stránce komunikace je cestování po střední Evropě celkem jednoduché.

Můžete vyrazit za hranice aniž by jste uměli jakýkoliv cizí jazyk. Ano opravdu to jde, dorozumívat se až tolik nepotřebujete a na ten základ vám budou stačit ruce nohy a třeba mapa. Pokud máte svou cestu naplánovanou s jasným cílem není co řešit. Například když jedete vlakem na informačních cedulích jednoduše přečtete kam*  to jede v kolik či za jakého nástupiště.   V obchodě mluvit nepotřebujete, vezmete si zboží co potřebujete a na pokladně uvidíte co to stojí či prostě jen předáte 20e a neřešíte to. Pokud chcete vedět kam a jak stačí si to najít na mapě či napsat na papírek a předat na informace, zajisté vám pomohou i bezeslov na mapě ukáží co a jak.

Pokud ale umíte alespoň trochu nějáký jazyk je to vždy lepší. Osobně doporučuji Angličtinu se kterou se dá domluvit na většině veřejných míst. Ovšem osobně mám špatné zkušenosti z Německa a to z Českého a Polského příhraničí kdy jsou opravdu arogantní a strašně neochotní i na vlakových stanicích a v informačních centrech. To se samozřejmě mění geografickou polohou ke Francii kde se už s vámi budou bavit a snažit se pomáhat.

Určitě doporučím si nastudovat alespoň základy té země, tím myslím minimálně pozdrav a poděkování, což strašně ocení. Není nic složitého si zapamatovat Sí Qui Ja Grazie Gracias či Danke. Jednoduší bude když si toho nastudujete o trochu více jako jsou i číslovky či základní fráze. Osobně když jezdím vlakem tak se snažím navázat komunikaci a vždy si z toho něco odnést.