Po stránce komunikace je cestování po střední Evropě celkem jednoduché.
Můžete vyrazit za hranice aniž by jste uměli jakýkoliv cizí jazyk. Ano opravdu to jde, dorozumívat se až tolik nepotřebujete a na ten základ vám budou stačit ruce nohy a třeba mapa. Pokud máte svou cestu naplánovanou s jasným cílem není co řešit. Například když jedete vlakem na informačních cedulích jednoduše přečtete kam* to jede v kolik či za jakého nástupiště. V obchodě mluvit nepotřebujete, vezmete si zboží co potřebujete a na pokladně uvidíte co to stojí či prostě jen předáte 20e a neřešíte to. Pokud chcete vedět kam a jak stačí si to najít na mapě či napsat na papírek a předat na informace, zajisté vám pomohou i bezeslov na mapě ukáží co a jak.
Pokud ale umíte alespoň trochu nějáký jazyk je to vždy lepší. Osobně doporučuji Angličtinu se kterou se dá domluvit na většině veřejných míst. Ovšem osobně mám špatné zkušenosti z Německa a to z Českého a Polského příhraničí kdy jsou opravdu arogantní a strašně neochotní i na vlakových stanicích a v informačních centrech. To se samozřejmě mění geografickou polohou ke Francii kde se už s vámi budou bavit a snažit se pomáhat.
Určitě doporučím si nastudovat alespoň základy té země, tím myslím minimálně pozdrav a poděkování, což strašně ocení. Není nic složitého si zapamatovat Sí Qui Ja Grazie Gracias či Danke. Jednoduší bude když si toho nastudujete o trochu více jako jsou i číslovky či základní fráze. Osobně když jezdím vlakem tak se snažím navázat komunikaci a vždy si z toho něco odnést.